Jak program vznikl

Naše chovatelská stanice Vendredi 13, vznikla v roce 1993 a již od samého počátku se zabýváme chovem plemene Sibirian husky. Naším hlavním cílem bylo, je a vždy bude odchovávat krásné, povahově vyrovnané, ale především zdravé jedince tohoto plemene. Vždy jsme tomu věnovali maximální úsilí a naše psy jsme vyšetřovali na RTG DKK, XL PRA … či další onemocnění i v dobách, kdy toto ještě nebylo nutné pro zařazení psů do chovu. Vybírali jsme si psy na krytí našich fen nejen nejlepší z nejlepších v ČR, ale i v zahraničí.

Neřadíme se k velkým chovatelstkým stanicím, počet psů v našem majetku se pohybuje kolem 5-ti. Vždy máme psy mladé v aktivním životě, s kterými jezdíme na výstavy a reprezentují nás, ale jsou i nás i staří psi, kterým věnujeme stejnou pozornost, jako těm mladým.

Za dobu našeho působení v kynologii jsme odchovali cca 50 štěňat. S majiteli převážné většiny z nich jsme nadále v kontaktu a samozřejmě nás zajímá osud všech našich odchovů. Proto jsou v našem domě skříně plné šanonů, ve kterým uchováváme data o všech těchto psech. Již mnohokrát jsem se zamýšlela, jak by to bylo perfektní mít všechny tyto data na jednom místě a pohromadě. Protože sama pracuji s PC programy, kde jsou evidovány data hospodářských zvířat. Tak jsem se rozhodla najít nějaký počítačový program na evidenci kynologických dat, dat pro chovatele či majitele psů. Vzhledem k tomu, že jsem byla na tento program hodně náročná a opravdu jsem věděla co chci, tak jsem v ČR něco podobného sháněla několik let a nic se mi sehnat nepodařilo. Z toho důvodu jsme se vzájemně spojili s panem Hinichem a začali společně pracovat na výrobě nového PC programu CANIS 2012, který by vyhovoval náročným požadavkům poradců chovů, chovatelů, ale i třeba jen majitelů jednoho či 2 psů.

Podařilo se vytvořit PC program, kde si uživatel může sám zadávat, nebo od ostatních uživatelů přebírat obecná data o psech, což znamená: základní údaje, výsledky bonitací, a nutných zdravotních vyšetřeních (RTG DKK …) + foto psa.

Dále má uživatel možnost si psy rozdělit na plnou nebo zkrácenou evidenci.

Plnou evidenci pak vede o psech ve svém majetku, či svých odchovech. Zde má možnost evidovat jako soukromé údaje – přidělené tituly a ocenění, velmi podrobnou evidenci o výstavách, zdravotní ošetření, hárání, vrhy. Dále pak deníky o průběhu chovu a je zde i funkční evidence úkolů, která upozorňuje na další plánované akce, jako je očkování, odčervení, hárání, návštěva veterináře či jen podání přihlášky na výstavu. Prostě u každé zaznamená akce si zde můžete poznamenat datum akce příští a na tu pak CANIS 2012 sám upozorňuje.

Věřím, že se tento prográmek stane nepostradatelným pomocníkem většiny kynologů. Svědomitému člověku, který věnuje tomuto záznamu vždy jen několik minut denně, týdně či měsíčně pro pořízení dat pomůže tento program potom ušetřit několik hodin strávených hledáním informací o svých psech v hromadách papírů schovaných v šuplících.

Iva KinclovĂĄ
ChovatelskĂĄ stanice Vendredi 13
www.vendredi13.cz